Ekonomi

Çin’in Hizmet Üretim Endeksi Ağustos’ta Arttı

PEKİN, 15 Eylül (Xinhua) — Çin’in hizmet üretim endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 arttı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) Cuma günü açıkladığı bilgiye göre büyüme oranı önceki aya göre 1,1 puan daha hızlı gerçekleşti.

Konaklama ile yeme-içme hizmetleri alt göstergesi yıllık bazda yüzde 16,1 oranında arttı.

NBS’ye göre bilgi iletimi, yazılım ve bilgi teknolojileri hizmetleri çıktılarını takip eden alt endeks yüzde 11,5 artarken, finansal hizmetler yüzde 7,2 arttı.

Hizmet sektöründeki iş faaliyetlerini ölçen endeks Ağustos ayında yüzde 50,5 ile daralma ve genişlemeyi ölçen endeksteki 50 değerinin üzerinde gerçekleşti.

Hizmet üretim endeksi 2023 yılının ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artarken, büyük hizmet işletmelerinin toplam gelirleri yılın ilk yedi ayında yıllık bazda yüzde 7,2 arttı.

NBS sözcüsü Fu Linghui, hizmetlere yapılan harcamaların önemli ölçüde arttığını ve tüketim büyümesi için güçlü bir temel sağladığını söyledi. Fu, tüketimde giderek artan eğilimin genel olarak bir sonraki aşamada istikrar kazanacağını ve ekonomik toparlanmaya yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

mutkihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu